در طول زمان، توجه کودکان کوتاه است و بیشتر اوقات، کودکان نمی توانند به مدت طولانی بی حرکت یک جا بمانند و به راحتی هم ژست نمی گیرند. این موضوع برای اکثر کودکان از زمانی که شروع به راه رفتن می کنند، صادق است. در ضمن بعضی از کودکان بعد از یک سالگی ممکن است از محیط بسته آتلیه بترسند. بنابراین یک فضای باز مانند یک باغ زیبا می تواند برای کودکان بسیار جذاب باشد. در محیط باغ کودکان  می توانند به راحتی بازی کرده و خود را رها کنند.

بعضی پدر و مادر ها قبل از جلسه عکاسی سعی می کنند با کودک خود صحبت کرده یا او را با جوایز مختلف فریب دهند تا در روز عکاسی همکاری کرده و خوش اخلاق باشند، که این مطلب برای بعضی از بچه ها نتیجه عکس داده و کودکان بیشتر به لج کردن افتاده و همکاری نمی کنند و از محیط آتلیه می ترسند. در حالی که کودکان نیاز به زمان دارند تا با محیط غریب آتلیه آشنا شده، آرامش گرفته و مجددا خودشان شوند.قطعا هدف ما گرفتن عکسهایی با ژستهای زورکی و لبخند مصنوعی نیست.

عکاسی فضای باز اجازه گرفتن عکسهایی با حرکات بی نظیر از کودکان می دهد مانند: دویدن شادمانه در چمن ها، بازی کردن با سنگ ها، بازی با اسباب بازی های رنگارنگ و حتی بازی با دیگر کودکان. به نوعی میتوان گفت خارق العاده ترین عکس های کودکان وقتی خلق می شود که کودکان را به حال خودشان بگذاریم.

کودکان مانند بزرگسالان یکتا بوده و هر کدام شخصیت مخصوص به خود را دارند. در عکسهای فضای باز این شخصیت متمایز را بهتر می توان به تصویر کشید اگر آنها خجالتی، صمیمی و اجتماعی، جدی، شیطون یا آرام باشند خیلی زود مشخص خواهد شد و ترکیب شخصیت آنها در فضای باز  جلوه زیبایی خواهد داشت. وقتی کودکان در فضای باز آزاد هستند، ژست و خنده آنها طبیعی خواهد بود و تنها با صداهای عجیب و شکلک از پشت دوربین می توان نگاه آنها را به سمت دوربین هدایت کرد در حالی که خنده و ژست طبیعی خودشان را دارند.

انتخاب لباس کودک در فضای باز اهمیت دارد. برای او لباسی انتخاب کنید که طرح شلوغ یا راه راه نداشته باشد. ترجیحا لباسی تک رنگ با رنگ های روشن برای او بیاورید تا تمرکز عکس بر روی کودک باشد. در ضمن توجه کنید که کودکان با لباسهای ورزشی و غیر رسمی در طبیعت راحتتر هستند تا لباسهای رسمی.

برای کودکان خود تغذیه و آب به همراه داشته باشید که در زمان های استراحت، خورده و سر حال شود. خوراکی هایی مانند موز مناسب است که هم سریع خورده شود، هم انرژی زیادی به کودک بدهد و هم دندان ها و صورت کودک را کثیف نمی کند.

صفحه عکاسی فضای باز السا رو حتما ببینید